Korzyści z audytu energetycznego w programie "Czyste Powietrze"
Audyt energetyczny to kompleksowa analiza zużycia energii w budynku, która pozwala zidentyfikować obszary, w których można je obniżyć. Przeprowadzenie audytu w ramach programu "Czyste Powietrze" wiąże się z wieloma korzyściami, zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i dla środowiska naturalnego.
Jaka jest różnica między AUDYTEM energetycznym a ŚWIADECTWEM energetycznym
Audyt energetyczny i świadectwo energetyczne to dwa dokumenty określające efektywność energetyczną budynku. Mają jednak różne cele i zakres.
Czym jest audyt energetyczny?
Efektywność energetyczna jest podstawą aktualnej polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej (EED/2012/27/UE) przewiduje kompleksowe działania mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej i zmniejszenie zużycia energii. Jednym z nich jest obowiązek sporządzania audytów energetycznych. W Polsce dyrektywę 2012/27/UE wprowadza ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej.
Czy spółdzielnia mieszkaniowa musi posiadać świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne to dokument, który zawiera ocenę energetyczną budynku lub lokalu mieszkalnego. Sporządza je osoba posiadająca uprawnienia energetyczne na podstawie charakterystyki energetycznej budynku. Charakterystyka energetyczna jest to dokument, który zawiera informacje o zużyciu energii budynku lub lokalu mieszkalnego.