Dofinansowania do audytów energetycznych i termomodernizacji
Audyt energetyczny to cenna inwestycja, która pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię, ale również przyczynić się do ochrony środowiska. Dobrą wiadomością jest to, że przeprowadzenie audytu można dofinansować z różnych programów rządowych, regionalnych i unijnych. Program “Czyste Powietrze” oferuje 100% dofinansowania kosztów przeprowadzenia audytu energetycznego dla właścicieli nieruchomości.
Korzyści z audytu energetycznego w programie "Czyste Powietrze"
Audyt energetyczny to kompleksowa analiza zużycia energii w budynku, która pozwala zidentyfikować obszary, w których można je obniżyć. Przeprowadzenie audytu w ramach programu "Czyste Powietrze" wiąże się z wieloma korzyściami, zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i dla środowiska naturalnego.
Zmiany w programie "Czyste Powietrze" od 22 kwietnia 2024 r.
Zmiany w programie "Czyste Powietrze" mają na celu zwiększenie efektywności programu i przyspieszenie wymiany starych, nieefektywnych i zanieczyszczających środowisko źródeł ciepła. Nowe zasady dofinansowania będą bardziej restrykcyjne, ale nadal będą dostępne dla szerokiego grona beneficjentów. Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat zmian w programie "Czyste Powietrze".
Jak powinien wyglądać audyt energetyczny? Etapy rzetelnego audytu energetycznego.
Głównym celem audytu jest kompleksowa analiza zużycia energii, ocena ich kosztów i sformułowanie zaleceń dotyczących wyboru i harmonogramu zmian, które przyniosą największe korzyści.
Czy audyt energetyczny do programu „Czyste Powietrze” będzie kontrolowany?
Do wniosku o płatność dołączany jest – przygotowany przez audytora – dokument podsumowujący audyt energetyczny. Beneficjent musi mieć w swoim posiadaniu oryginalny kompletny audyt energetyczny, który będzie mógł udostępnić w przypadku kontroli przewidzianych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Audyt, tak jak pozostałe dokumenty związane z uzyskanym dofinansowaniem, należy przechowywać do czasu zakończenia okresu trwałości przedsięwzięcia, który wynosi 5 lat od jego zakończenia.
Dlaczego wizja lokalna jest tak ważna?
Celem audytu energetycznego jest kompleksowa analiza zużycia energii, ocena ich kosztów i sformułowanie zaleceń dotyczących wyboru i harmonogramu zmian, które przyniosą największe korzyści.
Korzyści z wykonania audytu energetycznego
Audyt energetyczny, zgodnie z definicją jest to systematyczna procedura pozwalająca na zdobycie odpowiedniej wiedzy o profilu istniejącego zużycia energii danego budynku lub zespołu budynków, operacji lub instalacji przemysłowej oraz usług prywatnych lub publicznych, która określa i kwantyfikuje możliwości realizacji inwestycji prowadzących do uzyskania opłacalnych ekonomicznie oszczędności energetycznych oraz informuje o uzyskanych wynikach analiz w tym zakresie.
Jaka jest różnica między AUDYTEM energetycznym a ŚWIADECTWEM energetycznym
Audyt energetyczny i świadectwo energetyczne to dwa dokumenty określające efektywność energetyczną budynku. Mają jednak różne cele i zakres.
Czym jest audyt energetyczny?
Efektywność energetyczna jest podstawą aktualnej polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej (EED/2012/27/UE) przewiduje kompleksowe działania mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej i zmniejszenie zużycia energii. Jednym z nich jest obowiązek sporządzania audytów energetycznych. W Polsce dyrektywę 2012/27/UE wprowadza ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej.