Zmiany w programie "Czyste Powietrze" od 22 kwietnia 2024 r.
Zmiany w programie "Czyste Powietrze" mają na celu zwiększenie efektywności programu i przyspieszenie wymiany starych, nieefektywnych i zanieczyszczających środowisko źródeł ciepła. Nowe zasady dofinansowania będą bardziej restrykcyjne, ale nadal będą dostępne dla szerokiego grona beneficjentów. Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat zmian w programie "Czyste Powietrze".
1. Pompy ciepła i kotły:
· Dotacje obejmą tylko pompy ciepła i kotły zgazowujące drewno oraz kotły na pellet wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).
· Lista ZUM zawiera urządzenia spełniające wysokie normy emisyjne i efektywności energetycznej.
2. Poziom dofinansowania:
· Możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania (do 37 000 zł) tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku.
· W przypadku budynków wielorodzinnych i lokali użytkowych dostępny będzie niższy poziom dofinansowania (do 25 000 zł).
3. Inne zmiany:
· Wprowadzenie limitu kosztów kwalifikowanych dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć.
· Możliwość dofinansowania montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 2 kWp.
· Uproszczenie procedury składania i rozpatrywania wniosków.
Więcej informacji:
· Strona internetowa programu "Czyste Powietrze": https://czystepowietrze.gov.pl/
· Informacja o zmianach w programie: https://czystepowietrze.gov.pl/ · Lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM): https://lista-zum.ios.edu.pl/
Pamiętaj! Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. Pamiętaj, że dotacja z programu „Czyste Powietrze” przysługuje Tobie, a nie wykonawcy. Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym domu.
Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła jeśli dom wymaga docieplenia ponieważ zestawienie: pompa ciepła i budynek nieocieplony, to najczęściej wysokie rachunki!
Program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła poprzedzone rzetelnym audytem energetycznym – są to koszty kwalifikowane. Skorzystaj z takiej kompleksowej i w pełni korzystnej oferty programu „Czyste Powietrze”.
Audyty energetyczne sporządzane w ramach programu „Czyste Powietrze” powinny być przygotowane przez osoby posiadające wiedzę oraz doświadczenie zawodowe niezbędne do ich wykonania. Rolą audytora energetycznego jest ocenienie stanu faktycznego budynku. Jest to działanie, którego nie da się przeprowadzić w trakcie rozmowy telefonicznej lub analizując projekt budynku. Konieczna jest wizja lokalna.
Jeżeli ktoś proponuje wykonanie audytu, wyłącznie na podstawie informacji uzyskanych telefonicznie lub mailowo, warto zastanowić się nad rzetelnością przeprowadzonych obliczeń i wiarygodnością planowanych efektów w audycie.
Popularne wpisy
Czy domki letniskowe muszą mieć świadectwo energetyczne?
Od 28 kwietnia 2023 roku właściciele domków letniskowych będą zobowiązani do posiadania świadectwa energetycznego. Obowiązek ten dotyczy domków letniskowych o powierzchni użytkowej powyżej 50 m². Świadectwo energetyczne jest dokumentem, który określa zużycie energii przez budynek. Posiadanie świadectwa energetycznego jest obowiązkowe w przypadku sprzedaży lub wynajmu domku letniskowego. Świadectwo energetyczne jest również wymagane w przypadku ubiegania się o dofinansowanie na remont lub modernizację domku letniskowego.
Czy Certyfikaty Charakterystyki Energetycznej wykonane on-line są legalne?
Świadectwo charakterystyki energetycznej (SCE) jest dokumentem, który określa klasę energetyczną budynku lub lokalu mieszkalnego. SCE jest wymagane w przypadku sprzedaży, najmu lub zbycia budynku lub lokalu mieszkalnego. Do sporządzenia SCE uprawnieni są projektanci, inżynierowie budownictwa oraz osoby posiadające uprawnienia do opracowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.
Jak podnieść klasę energetyczną budynku mieszkalnego?
Istnieje wiele sposobów na poprawę efektywności energetycznej domu i podniesienie jego klasy energetycznej.
Ile kosztuje zrobienie świadectwa energetycznego?
Świadectwo charakterystyki energetycznej (SCE) to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku lub części budynku. Jest ono obowiązkowe dla wszystkich budynków, które są przedmiotem obrotu gospodarczego, a więc są sprzedawane lub wynajmowane
Czym jest - świadectwo charakterystyki energetycznej
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. Obowiązek posiadania świadectwa wynika z prawa europejskiego.
Czy dla budynku niewyposażonego w instalacje ogrzewania lub chłodzenia należy sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym zużycie energii przez budynek w celu ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. W przypadku budynku niewyposażonego w instalacje ogrzewania lub chłodzenia, nie ma możliwości określenia zużycia energii na te cele.