PrzyjaznyAudyt.pl Aktualności Zmiany w programie "Czyste Powietrze" od 22 kwietnia 2024 r.
Zmiany w programie "Czyste Powietrze" od 22 kwietnia 2024 r.

Zmiany w programie "Czyste Powietrze" od 22 kwietnia 2024 r.

Zmiany w programie "Czyste Powietrze" mają na celu zwiększenie efektywności programu i przyspieszenie wymiany starych, nieefektywnych i zanieczyszczających środowisko źródeł ciepła. Nowe zasady dofinansowania będą bardziej restrykcyjne, ale nadal będą dostępne dla szerokiego grona beneficjentów. Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat zmian w programie "Czyste Powietrze".

1. Pompy ciepła i kotły:

· Dotacje obejmą tylko pompy ciepła i kotły zgazowujące drewno oraz kotły na pellet wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

· Lista ZUM zawiera urządzenia spełniające wysokie normy emisyjne i efektywności energetycznej.

2. Poziom dofinansowania:

· Możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania (do 37 000 zł) tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku.

· W przypadku budynków wielorodzinnych i lokali użytkowych dostępny będzie niższy poziom dofinansowania (do 25 000 zł).

3. Inne zmiany:

· Wprowadzenie limitu kosztów kwalifikowanych dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć.

· Możliwość dofinansowania montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 2 kWp.

· Uproszczenie procedury składania i rozpatrywania wniosków.

Więcej informacji:

· Strona internetowa programu "Czyste Powietrze": https://czystepowietrze.gov.pl/

· Informacja o zmianach w programie: https://czystepowietrze.gov.pl/ · Lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM): https://lista-zum.ios.edu.pl/

Pamiętaj! Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. Pamiętaj, że dotacja z programu „Czyste Powietrze” przysługuje Tobie, a nie wykonawcy. Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym domu.

Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła jeśli dom wymaga docieplenia ponieważ zestawienie: pompa ciepła i budynek nieocieplony, to najczęściej wysokie rachunki!

Program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła poprzedzone rzetelnym audytem energetycznym – są to koszty kwalifikowane. Skorzystaj z takiej kompleksowej i w pełni korzystnej oferty programu „Czyste Powietrze”.

Audyty energetyczne sporządzane w ramach programu „Czyste Powietrze” powinny być przygotowane przez osoby posiadające wiedzę oraz doświadczenie zawodowe niezbędne do ich wykonania. Rolą audytora energetycznego jest ocenienie stanu faktycznego budynku. Jest to działanie, którego nie da się przeprowadzić w trakcie rozmowy telefonicznej lub analizując projekt budynku. Konieczna jest wizja lokalna.

Jeżeli ktoś proponuje wykonanie audytu, wyłącznie na podstawie informacji uzyskanych telefonicznie lub mailowo, warto zastanowić się nad rzetelnością przeprowadzonych obliczeń i wiarygodnością planowanych efektów w audycie.