
Korzyści z wykonania audytu energetycznego
Audyt energetyczny, zgodnie z definicją jest to systematyczna procedura pozwalająca na zdobycie odpowiedniej wiedzy o profilu istniejącego zużycia energii danego budynku lub zespołu budynków, operacji lub instalacji przemysłowej oraz usług prywatnych lub publicznych, która określa i kwantyfikuje możliwości realizacji inwestycji prowadzących do uzyskania opłacalnych ekonomicznie oszczędności energetycznych oraz informuje o uzyskanych wynikach analiz w tym zakresie.
Definicja ta wskazuje, że audyt poza funkcją identyfikacji potencjału w zakresie możliwości zmniejszenia zużycia energii, przy zachowaniu parametrów użytkowych i funkcji obiektu budowlanego, instalacji przemysłowej czy energetycznej, dostarcza również informacji o efektywności ekonomicznej przedsięwzięć usprawniających, służących poprawie efektywności energetycznej.
Wyniki audytu wskazują obszary z potencjałem poprawy efektywności energetycznej i rekomendacje dotyczące możliwych rozwiązań. Ten rodzaj audytu może także być dobrym wstępem do opracowania długofalowej strategii optymalizacji kosztów energetycznych i docelowo wdrożenia systemu zarządzania energią.
Dlaczego warto wykonać audyt energetyczny?
Audyt energetyczny
-
pozwoli uzyskać informacje na temat aktualnego stanu budynku pod kątem energochłonności - ocena izolacyjności przegród budowlanych i stanu technicznego systemów ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej
-
przedstawi technologię i możliwości poprawy funkcjonowania systemów oraz izolacyjności przegród budowlanych
-
oszacuje koszty przedsięwzięcia i możliwych do uzyskania oszczędności
Audyt energetyczny realizowany przez Przyjazny Audyt pozwala:
-
spełnić wymagania ustawowe – kara pieniężna w przypadku nieprzeprowadzenia audytu wynosi do 5% przychodów;
-
uzupełnić luki w posiadanych informacjach na temat gospodarki energetycznej przedsiębiorstwa;
-
daje możliwość podjęcia świadomych decyzji w kwestii energii dzięki identyfikacji możliwych do wdrożenia działań służących poprawie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa wraz z oceną ich opłacalności;
-
audyt energetyczny może stanowić znaczący wkład w kierunku wdrożenia systemu zarządzania energią ISO 50001
Audyt energetyczny przeprowadzony przez naszych specjalistów dostarczy odpowiedzi na nurtujące nas pytania:
Które elementy budynku należy modernizować w pierwszej kolejności?
Ile będzie kosztowała modernizacja?
Czy i ile zaoszczędzimy (zarówno energii jak i kosztów)?
Która modernizacja najszybciej się zwróci?
Jakiej mocy źródło zainstalować po modernizacji?
Jakiej wysokości dofinansowanie możemy otrzymać w ramach wsparcia?
Popularne wpisy

Czy domki letniskowe muszą mieć świadectwo energetyczne?
Od 28 kwietnia 2023 roku właściciele domków letniskowych będą zobowiązani do posiadania świadectwa energetycznego. Obowiązek ten dotyczy domków letniskowych o powierzchni użytkowej powyżej 50 m². Świadectwo energetyczne jest dokumentem, który określa zużycie energii przez budynek. Posiadanie świadectwa energetycznego jest obowiązkowe w przypadku sprzedaży lub wynajmu domku letniskowego. Świadectwo energetyczne jest również wymagane w przypadku ubiegania się o dofinansowanie na remont lub modernizację domku letniskowego.

Korzyści z audytu energetycznego w programie "Czyste Powietrze"
Audyt energetyczny to kompleksowa analiza zużycia energii w budynku, która pozwala zidentyfikować obszary, w których można je obniżyć. Przeprowadzenie audytu w ramach programu "Czyste Powietrze" wiąże się z wieloma korzyściami, zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i dla środowiska naturalnego.

Program Czyste Powietrze w 2025 roku
31 marca 2025 r. ruszył nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze. Celem reformy ma być pomoc osobom szczególnie narażonym na ubóstwo energetyczne poprzez nowe, uszczelnione zasady dofinansowań oraz wzmocnienie roli gmin w programie przez powierzenie im roli operatorów. Budżet programu został zasilony 10 mld zł bezzwrotnych dotacji ze środków Funduszu Modernizacyjnego.

Świadectwo charakterystyki energetycznej w 2026 roku – kompleksowy przewodnik ekspercki
Świadectwo charakterystyki energetycznej stało się jednym z kluczowych dokumentów w obrocie nieruchomościami oraz zarządzaniu budynkami. W warunkach rosnących cen energii, zaostrzających się wymagań klimatycznych oraz rosnącej świadomości inwestorów, dokument ten przestał być formalnością – jest realnym wskaźnikiem jakości energetycznej nieruchomości i jej przyszłych kosztów eksploatacyjnych.

Czy dla budynku niewyposażonego w instalacje ogrzewania lub chłodzenia należy sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym zużycie energii przez budynek w celu ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. W przypadku budynku niewyposażonego w instalacje ogrzewania lub chłodzenia, nie ma możliwości określenia zużycia energii na te cele.

Obowiązkowy Audyt energetyczny dla dużych przedsiębiorców
Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (t.j. Dz. U. 2021 r. poz. 2166) nakłada na przedsiębiorcę w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 162), z wyjątkiem mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy, obowiązek przeprowadzania co 4 lata audytu energetyczny przedsiębiorstwa lub zlecania jego przeprowadzenia.