Grzywna za brak świadectwa energetycznego - od 500zł do 5000zł.
Właściciele nieruchomości, którzy nie posiadają świadectwa energetycznego, mogą zostać ukarani grzywną. W związku z wejściem w życie nowych przepisów, od 28 kwietnia 2023 r., do domów i mieszkań będą pukać kontrolerzy, by przeprowadzić kontrole ogrzewania.
Zgodnie z nowymi przepisami, właściciele lub zarządcy nieruchomości są zobowiązani do regularnego przeprowadzania kontroli ogrzewania. Kontrole muszą być przeprowadzane raz na 5 lat dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW, raz na 4 lata dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW, raz na 3 lata dla źródeł ciepła niewymienionych w lit. a–c (zapis w ustawie), dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW oraz raz na 2 lata dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW.
Kontrolę może przeprowadzić osoba posiadająca uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej lub kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych. Po kontroli sporządzony zostanie protokół, który będzie zawierał numer nadany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpis osobisty osoby przeprowadzającej kontrolę.
Właściciele nieruchomości, którzy nie posiadają świadectwa energetycznego lub nie przeprowadzą kontroli ogrzewania w terminie, mogą zostać ukarani grzywną. Grzywna może wynieść od 500 zł do 5000 zł.
Popularne wpisy
Czy domki letniskowe muszą mieć świadectwo energetyczne?
Od 28 kwietnia 2023 roku właściciele domków letniskowych będą zobowiązani do posiadania świadectwa energetycznego. Obowiązek ten dotyczy domków letniskowych o powierzchni użytkowej powyżej 50 m². Świadectwo energetyczne jest dokumentem, który określa zużycie energii przez budynek. Posiadanie świadectwa energetycznego jest obowiązkowe w przypadku sprzedaży lub wynajmu domku letniskowego. Świadectwo energetyczne jest również wymagane w przypadku ubiegania się o dofinansowanie na remont lub modernizację domku letniskowego.
Czy Certyfikaty Charakterystyki Energetycznej wykonane on-line są legalne?
Świadectwo charakterystyki energetycznej (SCE) jest dokumentem, który określa klasę energetyczną budynku lub lokalu mieszkalnego. SCE jest wymagane w przypadku sprzedaży, najmu lub zbycia budynku lub lokalu mieszkalnego. Do sporządzenia SCE uprawnieni są projektanci, inżynierowie budownictwa oraz osoby posiadające uprawnienia do opracowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.
Czy dla budynku niewyposażonego w instalacje ogrzewania lub chłodzenia należy sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym zużycie energii przez budynek w celu ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. W przypadku budynku niewyposażonego w instalacje ogrzewania lub chłodzenia, nie ma możliwości określenia zużycia energii na te cele.
Jak podnieść klasę energetyczną budynku mieszkalnego?
Istnieje wiele sposobów na poprawę efektywności energetycznej domu i podniesienie jego klasy energetycznej.
Ile kosztuje zrobienie świadectwa energetycznego?
Świadectwo charakterystyki energetycznej (SCE) to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku lub części budynku. Jest ono obowiązkowe dla wszystkich budynków, które są przedmiotem obrotu gospodarczego, a więc są sprzedawane lub wynajmowane
Czym jest - świadectwo charakterystyki energetycznej
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. Obowiązek posiadania świadectwa wynika z prawa europejskiego.