31 marca 2025 r. ruszył nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze. Celem reformy ma być pomoc osobom szczególnie narażonym na ubóstwo energetyczne poprzez nowe, uszczelnione zasady dofinansowań oraz wzmocnienie roli gmin w programie przez powierzenie im roli operatorów. Budżet programu został zasilony 10 mld zł bezzwrotnych dotacji ze środków Funduszu Modernizacyjnego.
Jak zapowiedział NFOŚiGW 31 marca 2025 r. ruszy nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze. Reforma programu ma być ukierunkowana na pomoc osobom szczególnie narażonym na ubóstwo energetyczne. Ma zawierać uszczelnione zasady dofinansowań, wzmocnioną rolę gmin w programie przez powierzenie im roli operatorów. Budżet programu został zasilony 10 mld zł bezzwrotnych dotacji ze środków Funduszu Modernizacyjnego.
Audyt energetyczny to cenna inwestycja, która pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię, ale również przyczynić się do ochrony środowiska. Dobrą wiadomością jest to, że przeprowadzenie audytu można dofinansować z różnych programów rządowych, regionalnych i unijnych. Program “Czyste Powietrze” oferuje do 100% dofinansowania kosztów przeprowadzenia audytu energetycznego dla właścicieli nieruchomości.
Audyt energetyczny to kompleksowa analiza zużycia energii w budynku, która pozwala zidentyfikować obszary, w których można je obniżyć. Przeprowadzenie audytu w ramach programu "Czyste Powietrze" wiąże się z wieloma korzyściami, zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i dla środowiska naturalnego.
Od 28 kwietnia 2023 roku właściciele domków letniskowych będą zobowiązani do posiadania świadectwa energetycznego. Obowiązek ten dotyczy domków letniskowych o powierzchni użytkowej powyżej 50 m². Świadectwo energetyczne jest dokumentem, który określa zużycie energii przez budynek. Posiadanie świadectwa energetycznego jest obowiązkowe w przypadku sprzedaży lub wynajmu domku letniskowego. Świadectwo energetyczne jest również wymagane w przypadku ubiegania się o dofinansowanie na remont lub modernizację domku letniskowego.
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym zużycie energii przez budynek w celu ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. W przypadku budynku niewyposażonego w instalacje ogrzewania lub chłodzenia, nie ma możliwości określenia zużycia energii na te cele.
Świadectwo charakterystyki energetycznej (SCE) jest dokumentem, który określa klasę energetyczną budynku lub lokalu mieszkalnego. SCE jest wymagane w przypadku sprzedaży, najmu lub zbycia budynku lub lokalu mieszkalnego. Do sporządzenia SCE uprawnieni są projektanci, inżynierowie budownictwa oraz osoby posiadające uprawnienia do opracowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.
Istnieje wiele sposobów na poprawę efektywności energetycznej domu i podniesienie jego klasy energetycznej.
Świadectwo charakterystyki energetycznej (SCE) to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku lub części budynku. Jest ono obowiązkowe dla wszystkich budynków, które są przedmiotem obrotu gospodarczego, a więc są sprzedawane lub wynajmowane
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. Obowiązek posiadania świadectwa wynika z prawa europejskiego.